O bibliotece

Co wiemy o Biblotece

Zgromadzenie Księży Misjonarzy założone przez św. Wincentego a Paulo w 1625 roku w Paryżu do Polski przybyło w 1651 roku. Pierwszą placówką obok Sokółki koło Białegostoku stał się kościół św. Krzyża w Warszawie. W 1682 roku na zaproszenie biskupa Jana Małachowskiego ordynariusza diecezji krakowskiej misjonarze przybywają do Krakowa, obejmując zarząd tzw. seminarium zamkowego na Wawelu. Cztery lata później w 1686 roku osiedlają się na ówczesnym przedmieściu Stradom, niedaleko zamku królewskiego. Z tego domu wyjeżdżają na rekolekcje i misje ludowe. Od samego początku starają się gromadzić książki potrzebne do pracy misyjnej, umieszczając je prawdopodobnie w kaplicy domowej. Stanowiły one zalążek przyszłej biblioteki. 

Ustawy Zgromadzenia bardzo jasno określały, że w każdym domu powinno być pomieszczenie przeznaczone na archiwum i bibliotekę, podporządkowaną przełożonemu, czyli superiorowi.

Po rozbudowie domu i ukończeniu budowy kościoła pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła Apostoła w roku 1728, książki umieszczono w sali nad zakrystią kościoła seminaryjnego, gdzie obecnie mieści się tzw. Sala Portretowa. Jak wyglądało to pomieszczenie możemy dowiedzieć się z opisu zawartego w Inwentarzu Domu Stradomskiego z 1822 roku: „Za drzwiami najprzód z prętów żelaznych z sztukateriami szlósarkiemi na zamek, powtóre pojedyncze z tarcić stolarskiej roboty na zawiasach z zamkiem i klamką – za takiemi jest Biblioteka, czyli sala 20 długa 15 łokci szeroka z podłogą powałą na stragarzach, którą oświecają dwa okna wielkie z szyb ćwiartkowych na ołowiu w ramach drewnianych. W tejże sali naokoło ustawione szafy ordynaryjne, stolarskiej roboty, a w tych książki…”. Z tego też czasu zachował się najstarszy inwentarz biblioteczny, obejmujący ponad 1 300 dzieł. W 1732 roku, kiedy to ks. bp Konstanty Felicjan Szaniawski eryguje kolejne seminarium diecezjalne dla diecezji krakowskiej, powierzając jego zarząd misjonarzom, zmienia się rola biblioteki w domu stradomskim. Od tego momentu jej księgozbiór jest kształtowany głównie pod kątem studentów filozofii i teologii.

W trosce o wzrastający księgozbiór w latach 80-tych XX w. wybudowano odrębny budynek. Do użytku oddano go w roku 1986 roku. Na bibliotekę przeznaczano 3 poziomy: na parterze znajduje się magazyn główny zawierający zbiory współczesne, czytelnia, wypożyczalnia i dział opracowania zbiorów. W przyziemiu umieszczono zbiory specjalne i czasopisma. Na poziomie najniższym są przechowywane dublety.

Katalog

Katalog w systemie Koha, w Centralnym Katalogu Bibliotek FIDES dostępne są w nim książki jak i czasopisma oraz sukcesywnie dodawane są prace naukowe oraz zbiory specjalne.

Regulamin

Biblioteka służy głównie profesorom i studentom Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy oraz Rodzinie Wincentyńskiej, ale jest dostępna również dla innych czytelników.

Zbiory

Na szczególną uwagę zasługuję zbiór ponad 18 tysięcy starodruków. Zawiera on głównie dzieła o charakterze religijnym, w tym szereg unikatowych wydań biblii, ksiąg liturgicznych.

Baza danych

Biblioteka aktualnie dysponuje kilkoma magazynami na trzech poziomach oraz czytelnią dla czytelników. Aktualnie baza książek liczy ponad 60 tysięcy tomów.

Liczby z historii

Biblioteki Księży Misjonarzy

Biblioteka aktualnie dysponuje kilkoma magazynami na trzech poziomach oraz czytelnią dla czytelników. Czytelnicy do swojej dyspozycji mają zarówno katalog kartkowy, jak i komputerowy. W marcu 1996 roku rozpoczęto prace nad katalogiem komputerowym. W 2001 udostępniono bazy komputerowe w internecie. W 2014 bazę książek włączono do Katalogu wspólnego Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Aktualnie baza książek liczy ponad 60 tysięcy skatalogowanych tomów. W bazie prac naukowych jest ponad 1400 pozycji.

0 tyś
starodruków
0 +
prac naukowych
0 tyś
Skatalogowanych tomów
0 +
lat funkcjonowania

Administratorem danych osobowych jest Biblioteka

Biblioteka Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych i „Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej nazwa RODO)” pobiera i przetwarza dane osobowe dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu działania systemu bibliotecznego i wypożyczania książek. Podanie danych jest dobrowolne, lecz absolutnie niezbędne do przetworzenia przez system biblioteczny. Osobom korzystającym z zasobu Biblioteki przysługuje prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania czy żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Administratorem danych osobowych jest Biblioteka Zgromadzenia Księży Misjonarzy, ul. Stradomska 4, 31-058 Kraków.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies.
Translate »