Stradom
O bibliotece
Biblioteka
Co Wiemy O Biblotece
Zgromadzenie Księży Misjonarzy założone przez św. Wincentego a Paulo w 1625 roku w Paryżu do Polski przybyło w 1651 roku.
Pierwszą placówką obok Sokółki koło Białegostoku stał się kościół św. Krzyża w Warszawie. W 1682 roku na zaproszenie biskupa Jana Małachowskiego ordynariusza diecezji krakowskiej misjonarze przybywają do Krakowa, obejmując zarząd tzw. seminarium zamkowego na Wawelu. Cztery lata później w 1686 roku osiedlają się na ówczesnym przedmieściu Stradom, niedaleko zamku królewskiego. Z tego domu wyjeżdżają na rekolekcje i misje ludowe. Od samego początku starają się gromadzić książki potrzebne do pracy misyjnej, umieszczając je prawdopodobnie w kaplicy domowej. Stanowiły one zalążek przyszłej biblioteki.
Biblioteka
Księgozbiór
W latach 80-tych XX w. wybudowano odrębny budynek. Do użytku oddano go w roku 1986 roku. Na bibliotekę przeznaczano 3 poziomy: na parterze znajduje się magazyn główny zawierający zbiory współczesne, czytelnia, wypożyczalnia i dział opracowania zbiorów. W przyziemiu umieszczono zbiory specjalne i czasopisma. Na poziomie najniższym są przechowywane dublety.
W systemie Koha, w Centralnym Katalogu dostępne są książki i czasopisma.
Znajduje sie ponad 18 tys. starodruków o charakterze religijnym.
Biblioteka służy głównie profesorom i studentom ITKM
baza książek liczy ponad 60 tysięcy tomów.
Biblioteka
Zbiory Cyfrowe
W celu udostępnienia najcenniejszych zbiorów Biblioteka Zgromadzenia Księży Misjonarzy postanowiła przystąpić do wieloletniego projektu digitalizacji. Większość cyfrowych publikacji to dzieła poddane wcześniej konserwacji pełnej.
W 2008 r. do Księgozbioru Wirtualnego Federacji „Fides” włączono książki z dwóch klocków introligatorskich. Na pierwszy, o sygnaturze 87-III-B, składa się 8 dzieł.
W kolejnym roku przeprowadzono digitalizację trzech inkunabułów i jednego postinkunabułu.
Bogate zbiory naszej biblioteki udostępniamy w wersji cyfrowej na portalu Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Szczególnie zapraszamy do oglądania rękopiśmiennej biblii z XIII wieku Biblia latina, zbioru ilustracji pustelników i pustelniczek Trophaevm Vitae Solitariae, dzieła z anatomii Somatotomia Anthropologica czy książki o sztuce ogrodowej Neue Garten-Lust oder Völliges
Starodruki
W zbiorze stradomskim znajduje się ponadto kilkanaście tysięcy tomów starodruków, w tym kilkaset druków rzadkich
Biblia Latina
Na szczególną uwagę zasługuje iluminowana, pochodząca z Francji, datowana na rok 1260 rękopiśmienna Biblia Latina
inkunabuły
Warto odnotować dwie Biblie, wykonane w XV wieku. Jedna z nich to Biblia cum additione Menardi Monachi
Biblioteka
Katalogu wspólnego Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES
Aktualnie baza książek liczy ponad 60 tysięcy skatalogowanych tomów. W bazie prac naukowych jest ponad 1400 pozycji.